Odszedł imam Stefan Mustafa Jasiński

imam

Imam Stefan Mustafa Jasiński

W jego życie wpisały się  wszystkie ważne wydarzenia XX wieku. Także bieżeństwo – urodził się w 1911 roku; ciekawie o wydarzeniach sprzed stu lat opowiadał. Imam Stefan Mustafa Jasiński zmarł w piątek (4.09) w Białymstoku.

Bieżeństwo.pl zdążyło się z Nim spotkać. Maja ziamlaczka – Imam przywitał mnie po prostu, w podsokólskim języku. Moja krajanka. Urodził się w Malawiczach Górnych, 7 km od moich Knyszewicz. Tu też mówiło się po prostu. Rozmawialiśmy o naszej wspólnej okolicy. Młyn w Malawiczach, skrzyżowanie tu wielu dróg, w tym na Knyszewicze – to znaliśmy oboje. Generalnie jednak to była opowieść o świecie moich dziadków. Coś, czego oni nie zdążyli mi przekazać.

Podobnie było z bieżeństwem. Imam Jasiński pamiętał obrazki z wyjazdu. Widziane po dziecięcemu –  miał wtedy 4 lata – na zawsze wdarły się w jego pamięć. O życiu w Symferopolu, o przeprowadzce do Kazania, o tragicznych dla rodziny zdarzeniach – o tym pamiętał coraz bardziej dojrzale. Po rewolucji, choć wciąż był dzieckiem, musiał stać się dorosły… Takie też stają się jego wspomnienia.

Opowieść imama Jasińskiego była dla mnie nie tylko lekcją historii; niosła też ogromną życiową mądrość. Bardzo za nią dziękuję.

Przed wyjazdem do Tomska przygotowywałam wywiad z Imamem do wstawienia na stronę biezenstwo.pl. Nie zdążyłam. Ukaże się on w najbliższym czasie.

Więcej o Imamie Jasińskim: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35241,18713882,byl-zyczliwy-i-skromny-zmarl-najstarszy-w-kraju-muzulmanski.html#BoxLokBialLink

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s