Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, publikowała w Gazecie Wyborczej, Polityce, National Georgraphic, miesięczniku Karta. Była rzecznikiem prasowym Centrum Nauki Kopernik w czasie jego tworzenia i uruchamiania. Wcześniej imała się różnych zajęć – od pasienia owiec na Sokólszczyźnie, poprzez księgowanie faktur tureckiej odzieżówki w podwarszawskich Ząbkach i budowanie obory w szwajcarskiej wiosce w Alpach, po robienie kebabów w pakistańsko-czeskiej knajpie w Londynie.
Pochodzi z Knyszewicz (podlaskie); na co dzień mieszka w Warszawie. Opowieściami z bieżeństwa nasiąkała zanim umiała je zrozumieć. Gdy zrozumiała i chciała o tym rozmawiać – zabrakło opowiadających bieżeńców. Ale te historie nie zostawiały jej w spokoju. Musi więc pozwolić im wybrzmieć. I ocalić od zapomnienia. Stąd wzięła się ta strona. Na jej część – cykl rozmów: „Co nam zostało z bieżeństwa?” – otrzymała stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego.
21 września 2016 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się reporterska książka Anety Prymaki-Oniszk: Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy.
Książka ta została nagrodzona Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2016 rok oraz Warszawską Premiera Literacką – książka listopada 2016 roku.
Jest też nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2016 , do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz do Nagród Historycznych Polityki za debiut w dziale prac naukowych i popularnonaukowych.
„Na co dzień” pisze się właśnie tak!
Ups…. Bardzo dziękuję pani Natalio 🙂
Szkoda, że nie wiedziałem o tym przedsięwzięciu – dorzuciłbym fragment historii mojej rodziny z wątkiem matrymonialnym. o tragicznym charakterze.
Proszę przysłać swoja historię – opublikujemy na stronie; będzie uzupełniać opis bogatych i zróżnicowanych losów biezeńskiej społeczności.
Pingback: "Widzieć w puszczy źródło surowca, to jak dostrzegać tylko deski w ołtarzu Wita Stwosza" | Senat Info "Widzieć w puszczy źródło surowca, to jak dostrzegać tylko deski w ołtarzu Wita Stwosza" | Najnowsze informacje ze świat
Gratuluję, wspaniała książka, przeczytałem ją prawie w jeden dzień, nie sposób się od niej oderwać. Piękny język, przejmujące opisy, świetne ilustracje. Gratuluję i polecam.
JAK I GDZIE można nabyć pani ostatnią książkę………dziś promowaną
Pyta Pan o książkę „Jestem, bo wrócili” z materiałami stworzonymi przez uczestników konkursu? PDF książki można pobrać stąd: http://www.biezenstwo.cerkiew.pl/page.php?mode=3&id=25. Książka została wydrukowana z malutkim nakładzie, duża jej cześć trafi do bibliotek i instytucji publicznych, wkrótce będą dostępne.
Moją książkę „Bieżeństwo 1915” można kupić w wielu miejscach, chociażby tu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/biezenstwo-1915
Pani Aneto, gratuluję wspaniałej książki pt.Bieżeństwo 1915. Nareszcie zrozumiałam słowa mojej babci, która wielokrotnie wspominała ” ucieczkę „.
Czytając Pani książkę zobaczyłam niemalże, jak ta „ucieczka „mojej babci wyglądała. Nawet usiłowałam w twarzach kobiet z fotografii w książce, rozpoznać rysy twarzy 19-letniej dziewczyny, mojej babci… Gratuluję Pani świetnej książki niezwykle bogatej poznawczo i inspirującej
Właśnie skończyłam czytać Pani książkę.
Doskonale zebrany materiał.
Oczywiście , jako potomkini bieżeńców , przeczytałam ją z tym większym zainteresowaniem.
Dziękuję bardzo !
Anna Chmielewska