Już po Świętach, czy jeszcze przed?

card1aJedni już przeświętowali, inni dopiero zaczynają…. Zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, Boże Narodzenie 2014 już było, zgodnie z juliańskim – jutro (6 stycznia patrząc po „gregoriańsku”) jest Wigilia. W czasie I wojny światowej ludzie mogli doświadczyć jeszcze większego zamieszania z datami.

Państwa biorące udział w wojnie używały rożnych kalendarzy. Rosja (oraz m.in. Serbia, Bułgaria, Rumunia Grecja, Turcja, Egipt) – kalendarza juliańskiego, spóźnionego o 13 dni wobec gregoriańskiego, obowiązującego w większej części Europy. Różnił się też czas lokalny w różnych miejscach. Rosja nie ratyfikowała porozumienia w sprawie ustalenia stref czasowych, pozostawiając ustalenie czasu lokalnego w rękach władz miejskich. Podróżując przez Imperium Rosyjskie wciąż trzeba było przestawiać zegarki (jeśli ktoś je miał). Austriacy żyli zgodnie z czasem wiedeńskim,  zajmując Królestwo Polskie zegary cofano więc o 35 minut. Gdy Niemcy zajmowali Warszawę – wprowadzali czas berliński, „Nic to, że w Warszawie różnica wynosiła 24 minuty.  Chodziło o coś więcej niż zwykłe przesuniecie wskazówek” – piszą historycy Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny w pomocniku historycznym „Polityki”.

Pora świętowanie Nowego Roku musiała być w czasie I wojny prawdziwą demonstracją polityczną… Zajęci walką o przetrwanie bieżeńcy raczej byli wolni od takich rozterek. szampana i tak o północy nie pili. Zresztą dla nich w kwestii czasu – nic się nie zmieniło, wciąż poruszali się po Imperium Rosyjskim. Tylko bieżeńcy z Galicji musieli się przyzwyczaić do „cofnięcia się” o 13 dni, ale to nastąpiło niemal w chwil zajęcia jej przez Rosjan w 1914 roku.

Niezależnie od czasu i kalendarza – wszystkim Czytelnikom portalu bieżeństwo.pl wszystkiego najlepszego. Dla świętujących – Wesołych Świąt.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s