Gdy Bóg się rodzi…

boze_narodzenie2Pierwsze Boże Narodzenie w bieżeństwie. Miliony ludzi rozrzucone po całym Imperium Rosyjskim. Zagubione, porozdzielane rodziny, samotni, schorowani ludzie. Propaganda rosyjska robi wszystko, by wywołać dobre nastawienie do przybyszów u miejscowych, zwykle zdziwionych, dlaczego te głodne i schorowane tłumy płyną ciągle ze wschodu. Władze chcą zdjąć z siebie odpowiedzialność za wywołanie bieżeństwa (choć to głównie one ją ponoszą), przerzucić ją na wroga, wojnę, wolę boską… W prasie ukazuje się szereg propagandowych ilustracji. Na przykład taka, jak powyżej. „Dwie ucieczki”. Odniesienie bieżeństwa 1915 do ucieczki Świętej Rodziny z Egiptu…

Życzymy, by takie wydarzenia, jak bieżeństwo sprzed 100 lat, niestety ciągle zdarzające się na świecie, działy się coraz rzadziej i by w końcu zniknęły.

Życzymy – tym, którzy dziś zaczną świętowanie i tym, którzy zgodnie z kalendarzem juliańskim poczekają jeszcze 13 dni – byście mogli spędzić te Święta razem z tymi, których kochacie; bezpiecznie, radośnie, spokojnie. I by ten Nowy Rok, co czeka tuż-tuż, był dobry dla nas wszystkich.

Noże Narodzenie to czas cudów. Niech się cuda dzieją!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s