Oni też uciekali

Belgian-refugees-2

Uchodźcy belgijscy

Serbowie, Ormianie, Belgowie, Francuzi, Holendrzy, mieszkańcy Prus Wschodnich, Macedończycy…. Oprócz znanych nam już z poprzednich tekstów na bieżeństwo.pl Białorusinów, Ukraińców, Polaków, Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Żydów….

Lista uchodźców I wojny światowej jest długa. Traumy uchodźstwa doświadczyło wiele nacji, w różnej skali jednak. Każda z tych grupowych historii jest nieco inna. Strach uciekających ludzi i siane przez wojnę zniszczenie wszędzie było realne, o doświadczeniach niektórych trudno jednak spokojnie mówić nawet po 100 latach. Np. o straszliwym ludobójstwie Ormian przez Turków. Swoją skalą poraża uchodźstwo z zachodnich rejonów Imperium Rosyjskiego, tzw. bieżeństwo…

Historycy szacują liczbę uchodźców tylko w Cesarstwie Rosyjskim od 3,3 mln pod koniec 1915 r. do 6 mln w początku 1917 r. Jeśli dodać 2 mln Francuzów, mamy już 8 mln cywilnych ofiar wojny, a przecież sa jeszcze fronty bałkański, włoski czy kaukaski. Dodajmy do tego milion Ormian zamordowanych podczas deportacji. Jak na konflikt nieskierowany przeciw ludności straszne to zaiste dziedzictwo – pisze historyk Andrzej Nieuważny na łamach „Wielkiej Wojny” – pomocnika historycznego Polityki. 

W najbliższych artykułach opowiemy historie poszczególnych  uciekających grup. Zaczniemy od Belgów i Francuzów, uciekających jako jedni z pierwszych… Zapraszam.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł, Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s