Gubernia suwalska – bieżeństwo i czas po nim

W „Białostockich Tekach Historycznych” ukazał się tekst dr Stefana Dmitruka, historyka zgłębiającego m.in. tematykę bieżeństwa pt: „Likwidacja administracji i majątku guberni suwalskiej w 1918 roku”. 

Można tu znaleźć wiele ciekawych informacji oraz źródeł dotyczących lat 1915-1918 tego regionu j jego mieszkańców. Drukujemy niewielka próbkę:

Ostatecznie urzędy suwalskie przewieziono do Riazania. Według spisu likwidacyjnego z 1918 r. do miasta nad Oką trzy lata wcześniej relokowano 34 instytucje z wymienionej jednostki administracyjnej. Należy zaznaczyć, że oprócz administracji guberni suwalskiej w 1915 r. do Riazania trafiły urzędy guberni łomżyńskiej.
W końcu Wielkiej Wojny w Riazaniu znajdowało się co najmniej 74 urzędników guberni suwalskiej wraz z rodzinami (zob. aneks, tab. 4). Z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuszczam, że do miasta mogło trafić więcej pracowników omawianej jednostki. Spis z 1918 r. umożliwia ogólne i pobieżne scharakteryzowanie ewakuowanej grupy urzędniczej różnych szczebli. Spośród nich 25 osób było wyznania rzymskokatolickiego, 4 urzędników to prawosławni Rosjanie, a 1 to staroobrzędowiec. Imiona i nazwiska takie, jak – Semen Grikietis, Marcin Reklajtis, Włodzimierz Stepszis – wskazują na narodowość litewską.
Nie udało się zidentyfikować oraz zweryfikować informacji na temat 44 osób.
W tej grupie było 13 kobiet, które prawdopodobnie należały do rodzin ewakuowanej kadry urzędniczej. W tej samej grupie były też osoby ze wskazaniem na litewską tożsamość narodową (Józef Barglitis, Józef Parflis, Włodzimierz Żeminikas)„.

Cały tekst: https://www.academia.edu/41455826/Likwidacja_administracji_i_maj%C4%85tku_guberni_suwalskiej_w_1918_roku_Bia%C5%82ostockie_Teki_Historyczne_t._XVI_Bia%C5%82ystok_2018?fbclid=IwAR0jgLyCxT_cKE9P9jSSlaCM0uBAXwhS1bZ-9PvoL6vTDR7aax54WyrdsWg

Polecamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s