365 stron. Ale z obrazkami!

okladkaChuda nie będzie. Twarde okładki. 365 stron. Ale będą obrazki! Sporo obrazków. 30 fotografii, nie licząc okładkowego; skan z gazetowego fotoreportażu zawierającego 12 zdjęć. Do tego mapa.

Będzie więc co pooglądać. Tym bardziej, ze spora część zdjęć, które ostatecznie znalazły się w książce, dotychczas nie były publikowane w Polsce. Niewykluczone zresztą, że niektóre po raz pierwszy wyszły poza archiwa i biblioteki rosyjskie.

To ogromna zasługa pracującej przy książce „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” fotoedytorki Katarzyny Bułtowicz, potrafiącej zdobywać zdjęcia nie do zdobycia. Oraz wspaniałej pomocy Basi Dzierżanowskiej i jej orientacji w świecie rosyjskich bibliotek i bibliotekarzy. A także życzliwości  Aleksandra Sosny (część jego wspaniałych zbiorów można obejrzeć tu: http://www.chram.com.pl)  i Katarzyny Sawczuk oraz wielu osób które podsyłały linki, służyły radą i pomocą. Dziękuję!

Na rozbudzenie smaku – zdjęcie z zasobów naszej Biblioteki Narodowej, jedno z tych książkowych trzydziestu:

pulk_saljanski

Uchodźcy z Włodawy. Dopiero wyjechali; ich wóz jest jeszcze zasobny. fot: Biblioteka Narodowa Polona, Album ze zdjęciami Pułku Saljańskiego

A do premiery zostało 5 dni, właściwie to już prawie 4 🙂

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „365 stron. Ale z obrazkami!

  1. Hania pisze:

    Pani Aneto. Bardzo dziękuję za tę książkę. Przeczytałam „za jednym zasiadem” i czuję, że jeszcze mi mało. Pomimo tego, że interesuję się bieżeństwem od dłuższego czasu, po przeczytaniu Pani książki uświadomiłam sobie, że ta historia łączy tak wielu ludzi. Wierzę, że uda nam się wziąć z niej coś na przyszłość. Bardzo dziękuję za ogólnopolską akcję. Wcześniej losy moich przodków przeżywałam tylko w zaciszu mojego serca. Pozdrawiam Hania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s