Doroteusz Fionik, etnograf, animator kultury białoruskiej, założyciel Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, zaprezentował wczoraj (6 marca) w Bielsku Podlaskim swoją książkę Bieżeństwo. Droga i powroty 1915-1922, wydaną przez Muzeum w Studziwodach w serii Historia i Kultura Podlaskich Białorusinów.
To efekt wieloletniej pracy Doroteusza Fionika. Od 20 lat pisze on monografie podlaskich wsi, miasteczek, parafii prawosławnych, zawsze uwzględniając w nich czas bieżeństwa (wiele wspólnie ze zmarłym niedawno o. Grzegorzem Sosną, którego pamięci poświęcona jest książka). W 1995 roku był pomysłodawcą i współorganizatorem wystawy Bieżeństwo – nieznany exodus 1915-1921 w bielskim Muzeum, jednej z pierwszych (o ile nie pierwszej) publicznej prezentacji tematu bieżeństwa, które do tego czasu żyło jedynie w rodzinnym przekazie. Zwieńczeniem tej pracy jest solidna (225 stron formatu ciut mniejszego niż A4, kredowy papier), zawierająca bogaty materiał zdjęciowy, książka.
Książka napisana jest w trzech językach, Najwięcej w niej języka podlaskiego (większość rozdziałów), oswajanego w druku przez Doroteusza Fionika od lat. Jest też polski (m.in. podpisy pod zdjęcia i dwa rozdziały) oraz białoruski.
Wital Karniluk, historyk z Grodna, prowadzący spotkanie promocyjne w Bielsku Podlaskim napisał na okładce książki: Książka Doroteusza Fionika jest dowodem na to, że temat bieżeństwa skupił już pewien materiał empiryczny i analityczny, dający podstawę do konstrukcji popularno-naukowej i podręcznikowej opowieści.
Gratuluję Autorowi.
Więcej o książce i spotkaniach autorskich: http://www.muzeumstudziwody.pl/aktualnosci.html
Przeprowadzona w listopadzie 2015 roku rozmowa z Doroteuszem Fionikiem: https://biezenstwo.pl/co-nam-zostalo-z-biezenstwa/doroteusz-fionik-etnograf-animator-kultury-bialoruskiej-zalozyciel-muzeum-malej-ojczyzny-w-studziwodach/