Zagadki z rodzinnych opowieści

daniel_paczkowski

Daniel Paczkowski

Daniel Paczkowski dorasta na jednym z osiedli w Gorzowie Wielkopolskim. Pewnego dnia u mieszkającej nieopodal babci zjawia się jej matka, prababcia Agata. Opowiada o rodzinnym Pińsku, o czasach I wojny światowej. Przed każdym posiłkiem żegna się, składając trzy palce i modli się. Gdy po latach pan Daniel przeprowadzi się na Podlasie, zobaczy, że tak żegnają się prawosławni.

Kiedy wkrótce zacznie się interesować genealogią, napotyka same zagadki. Dwa dokumenty dotyczące ślubu prababci Agaty z pradziadkiem Stefanem. Jeden z datą 15 kwietnia 1925 roku; drugi – 14 października 1923 roku. Prapradziadek Feliks okaże się być Filipem. Rodzeństwo prababci pozostanie daleko w Rosji; jedna z sióstr potem tam potem ucieknie… Gdy Daniel Paczkowski zacznie to wyjaśniać, trafi na trop rodzinnej historii bieżeństwa.  Pomoże mu to wiele zrozumieć i wyjaśnić.

Cała rozmowa z Danielem Paczkowskim w ramach cyklu „Co nam zostało z bieżeństwa”: https://biezenstwo.pl/co-nam-zostalo-z-biezenstwa/daniel-paczkowski-odkrywca-rodzinnej-i-lokalnej-historii/

logo

Projekt „Co nam zostało z bieżeństwa” powstał dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuł i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s