Otworzyliśmy wystawę

marta_iwaniuk

Otwarcie wystawy w Białowieskim Parku Narodowym. fot. Marta Iwaniuk

Na sobotnie otwarcie wystawy „Bieżeństwo – niezwykła historia zwykłych ludzi” w Białowieskim Parku Narodowym i towarzyszące mu w ramach Nocy Muzeów wydarzenia przyszło ponad 800 osób. Zarówno najmłodsi, jak i dorośli, wielu bardzo dorosłych. Z Białowieży, okolicznych wsi i miasteczek, z Białegostoku, Warszawy, z całej niemal Polski i zagranicy. Tworzyli wspaniałą publiczność.

Z uwagą słuchali wykładów o realiach I wojny (dr Andrzej Nieuważny) i losie naszych przodków – prostych ludzi, którzy ruszyli w bieżeństwo na drugi koniec świata (Aneta Prymaka-Oniszk, Doroteusz Fionik).  Oglądali spektakl przygotowany przez młodych ludzi z Bielska Podlaskiego i Hajnówki pod kierunkiem Joanny Troc; i mimo, że noc była już późna – film dokumentalny Jerzego Kaliny. I zwiedzali wystawy – oprócz otwieranej w Muzeum wystawy „Niezwykła historia zwykłych ludzi”, na zewnątrz ustawiono plenerową ekspozycję „Bieżeństwo – wspólna historia”, przygotowaną przez Fundację Ostrogskiego. Zwiedzający długo stali przy każdej z tablic, czytali tekst, wpatrywali się w zdjęcia. Rozmyślali, rozmawiali, wspominali swoich przodków-bieżeńców.

Jedna ze zwiedzających – była na Nocy Muzeów z matką i córką – napisała następnego dnia: Dziękuję za chwile wzruszenia, które przeżyła moja 76 letnia Mama oglądając wystawę i przedstawienie. Po powrocie do domu, nocą wspominała, jak jej
wówczas 3 letnia Mama (moja Babcia Aleksandra) pojechała w głąb Rosji, jak po drodze, gdzieś na „Pińskich bołotach) została pochowana jej siostra Maria… (Mirosława Majewska Iwaniuk)

Dla takich reakcji warto było ciężko pracować! Dziękujemy!

Zapraszamy do oglądania – wystawa „Bieżeństwo. Niezwykła historia zwykłych ludzi” czynna w dniach i godzinach otwarcia Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego do końca czerwca 2015 roku.

Wystawa została przygotowana przez Białowieski Park Narodowy we współpracy z portalem biezenstwo.pl.  Kuratorka wystawy: Ewa Moroz-Keczyńska; autorka tekstów: Aneta Prymaka-Oniszk.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/824476010935724/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s