Ślady bieżeństwa wokół nas

O bieżeństwie w przestrzeni publicznej się nie mówiło; praktycznie się go nie upamiętniało. Ale ślady jednak pozostały. A to jakiś krzyż, symboliczny grób na cmentarzu, jakaś ocalała chata, kopie rzeczy widzianych w bieżeństwie… Często zapomniane, nie kojarzone z I wojną i jej tragediami. Może warto je odnaleźć, rozejrzeć się trochę, gdy ruszymy na wakacyjne wyprawy ? Zapraszam do dzielenie się tym, co znajdziecie (albo już znaleźliście). Piszcie, przysyłajcie…

Na zachętę – krzyż w Wierzchlesiu (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, woj. podlaskie). Kronika sokólskiej parafii prawosławnej z tego czasu: W dniu 1 maja poświęcono we wsi Wierzchlesie pomnik krzyża ze szlifowanego czarnego kamienia, wzniesiony w intencji wybawienia prawosławnych od skutków wojny 1914 – 1915 roku – kosztem 145 rubli – z napisem: ‘Wybaw nas Panie i chroń od nieszczęść i niedoli wszystkich mieszkańców tej wsi 1914 – 1915 rok, 1 maja’.

Za 2 miesiące spora część mieszkańców Wierzchlesia ruszyła w bieżeństwo… Krzyż przetrwał, stoi do dziś. To zdjęcie zostało zrobione w sierpniu 2013.

IMG_5660

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wspomnienia, Zdjęcia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s