O bieżeństwie w przestrzeni publicznej się nie mówiło; praktycznie się go nie upamiętniało. Ale ślady jednak pozostały. A to jakiś krzyż, symboliczny grób na cmentarzu, jakaś ocalała chata, kopie rzeczy widzianych w bieżeństwie… Często zapomniane, nie kojarzone z I wojną i jej tragediami. Może warto je odnaleźć, rozejrzeć się trochę, gdy ruszymy na wakacyjne wyprawy ? Zapraszam do dzielenie się tym, co znajdziecie (albo już znaleźliście). Piszcie, przysyłajcie…
Na zachętę – krzyż w Wierzchlesiu (gmina Szudziałowo, powiat sokólski, woj. podlaskie). Kronika sokólskiej parafii prawosławnej z tego czasu: W dniu 1 maja poświęcono we wsi Wierzchlesie pomnik krzyża ze szlifowanego czarnego kamienia, wzniesiony w intencji wybawienia prawosławnych od skutków wojny 1914 – 1915 roku – kosztem 145 rubli – z napisem: ‘Wybaw nas Panie i chroń od nieszczęść i niedoli wszystkich mieszkańców tej wsi 1914 – 1915 rok, 1 maja’.
Za 2 miesiące spora część mieszkańców Wierzchlesia ruszyła w bieżeństwo… Krzyż przetrwał, stoi do dziś. To zdjęcie zostało zrobione w sierpniu 2013.