Czytanie dramatu o uchodźcach 1915

W poniedziałek 15 stycznia 2018  o godz. 19:00 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (Pl. Defilad 1) zostanie odczytany dramat autorstwa Dany Łukasińskiej „Uchodźcy. Śledztwo”. Czytanie odbywa się w ramach III Laboratorium Dramatu – cyklu otwartych czytań, prezentujących najciekawsze dramaty polskich i zagranicznych autorów zakwalifikowane do międzynarodowego projektu „Fabulamundi. Dramaturgia w Europie: Ponad granicami?”.

O dramacie Dany Łukasińskiej  „Uchodźcy. Śledztwo” w materiałach organizatorów czytamy : W groteskowo-fantastycznym kryminale  autorka sięga do historii „bieżeńców”. Bohaterowie dramatu – ofiary wojny, głównie ludność pochodzenia chłopskiego, po latach tułaczki wraca do domów, na wschodnie tereny Polski, aby na gruzach zniszczonych miast i wsi od nowa budować swoje życie. Do Polski wraca również główny bohater – Naczelnik. Policjant – uciekinier ze szpitala psychiatrycznego rozpoczyna śledztwo w sprawie podejrzanych morderstw na lokalnej społeczności. Podczas pracy, spotyka duchy zmarłych, które opowiadają mu swoją historię. Bieżeńcy zostają wprzęgnięci w kryminalne śledztwo utrzymane przez autorkę w konwencji czarnej komedii w stylu powieści Agathy Christie. Łukasińska zadaje istotne pytania o winę ludzi odpowiedzialnych za wojnę. Opowiada o moralnym wynaturzeniu, które staje się jej efektem ubocznym. Przedstawia historię ofiar cywilnych, które skazane na wieloletnią tułaczkę, pragną wrócić do nieistniejącego domu.

Po czytaniu: dyskusja o bieżeństwie i o współczesnej dramaturgii.

Więcej o laboratorium Dramatu: http://teatrdramatyczny.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=81&Itemid=335

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s