Poczytamy i porozmawiamy

Bieżenki i tłumaczki – czytanie performatywne reportażu „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” Anety Prymaki-Oniszk, dyskusja i spotkanie z autorką. Zapraszamy! 8 czerwca 2017 r. o godz. 18.00, Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, Białystok.

Wybitna aktorka Katarzyna Siergiej (Teatr Wierszalin, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, dziekan Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku) przeczyta fragmenty reportażu uruchamiające perspektywę kobiecą, zwykle wykluczaną z historycznych narracji. Wspólnie postaramy się odtworzyć portret i biografię bieżenki – chłopki, która nie mając butów (obuwie nie było potrzebne kobietom, bo nie wychodziły poza granice rodzinnej chaty i pola) musiała wyruszyć w daleki świat, często wiele w nim tracąc, ale też coś zyskując: umiejętność czytania i pisania, samostanowienia (wymuszonego przez los), walki o przetrwanie.
W roli tłumaczek specyfiki kobiecego doświadczenia i pamięci, w których czasem więcej przemilczeń, niż wyznań, wystąpią twórczyni reportażu Aneta Prymaka-Oniszk oraz badaczki regionu Katarzyna Niziołek, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska i Danuta Zawadzka.

Więcej: https://www.facebook.com/events/843695912446227/?active_tab=about

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s