„Bieżeństwo 1915” nominowane do Nagród Historycznych Polityki

Bieżeństwo 1915” znalazło się wśród książek nominowanych do Nagród Historycznych Polityki za debiut w dziale prac naukowych i popularnonaukowych!

W 1915 r. za cofającą się z zachodnich rubieży imperium armią rosyjską ruszyli bieżeńcy, jak ich wnet nazwano – pisze w uzasadnieniu nominacji prof. Wiesław Władyka z jury Nagrody.  – Dwa miliony ludzi. „Katolicy, prawosławni, Żydzi, panowie, służba, chłopi, kobiety, dzieci, konie, bydło i psy” – jak to ujęła Małgorzata Szejnert. Gdy wybuchła rewolucja, rozpoczął się ruch w drugą stronę, do odrodzonej Polski. O tej wędrówce dotychczas pisano niewiele. Tym większa zasługa młodej badaczki Anety Prymaki-Oniszk, która zajęła się tematem, wykazując wielką dociekliwość, solidność warsztatową i talent do opowiadania historii. W tych opowieściach znakomicie uzupełniają się obrazy ogólne, nadające sensy i konteksty historyczne, oraz setki obrazków jednostkowych, pokazujących losy i przypadki ludzi konkretnych. Autorka korzysta tu z dwóch przywilejów. Z pierwszego, że opowiada po części historię rodzinną, i z drugiego, że nie jest jej obcy reportaż historyczny”.

Więcej o nagrodzie i nominacjach: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1702700,1,nagrody-historyczne-2017.read

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s