Najstarsza Polka też była w bieżeństwie?

Jadwiga Szubertowicz w dniu swoich 111 urodzin. Kilka dziecinnych lat (od 1915 roku?) spędziła w Rosji; fot. Dziennik Wschodni

Powszechność doświadczenia uchodźstwa 1915 roku zaskakuje. Tym bardziej, że prawie nie funkcjonuje ono w polskiej historiografii.

A – jeśli znamy historię owego uchodźstwa (słowo: „bieżeństwo” w oficjalnych biografiach nie pada) – wystarczy zajrzeć na Wikipedię. Stanisław Wojciechowski, drugi prezydent RP: „Podczas I wojny światowej członek Komitetu Narodowego Polskiego, stał też na czele Polskiego Zjednoczenia Międzypartyjnego w Moskwie” – czytamy.

Władysław Grabski, dwukrotny premier II RP i autor reformy walutowej: „prezes Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji (1915–1918)„. Tylko tyle, a wszystko wiadomo. Uchodźstwo 1915 roku jest wpisane w biografię wielu  działaczy politycznych i społecznych II Rzeczpospolitej. A także zwykłych ludzi urodzonych na wschód od Wisły.

Jadwiga Szubertowicz ze zdjęciem, na którym jest wraz z matką. Fot. „Kurier Lubelski”

W przytaczanym przez media życiorysie Jadwigi Szubertowicz, najstarszej Polki, mieszkającej w Lublinie, znajdujemy wzmiankę: „Pani Jadwiga urodziła się w 1905 r. Jako dziecko przeżyła rewolucję październikową, kiedy przez kilka lat mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Rosji„. Dlaczego przez te kilka lat mieszkała w Rosji? Choć nie ma dat i nigdzie nie pada słowo uchodźstwo, bardzo prawdopodobne, że wyjechała w 1915 roku. Czy jako ewakuowani pracownicy kolei, czy wraz z wielką bieżeńską falą? „Musieliśmy mieszkać blisko dworca [gdzieś pod Petersburgiem], bo mój ojciec robił rozkłady pociągów. Przeżyliśmy tam rewolucję październikową” – wspomina pani Jadwiga. Tragiczny los, znany z bieżeńskich opowieści, ich także dosięgnął: „To jest moja mamunia kochana, która przeszła wszystkie wojny i pochowała męża w Rosji” – opowiada, pokazując zdjęcie z dzieciństwa.

O bieżeństwie z Lubelszczyzny będzie można porozmawiać podczas spotkania autorskiego dotyczącego książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” 11 maja (czwartek) godz. 18, Dom Słów, Królewska 17. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Krawiec.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s