Pożegnanie ze spektaklem, powitanie książki

joanna_troc3

Spektakl „Bieżeńcy”. Fot. ze strony organizatorów

Organizatorzy odbywającego się właśnie Festiwalu Teatralnego ODE napisali: Zapraszamy na osobliwe spotkanie na temat bieżeństwa w ramach Festiwalu ODE – razem będziemy żegnali spektakl „Bieżeńcy” Grupy Teatralnej z Muzeum Białoruskiego i witali nową książkę Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”.

To spotkanie już jutro – we wtorek 27 września o godz. 18 w Muzeum Białoruskim w Hajnówce.

Rzeczywiście będzie to coś wyjątkowego – po raz ostatni pokazany zostanie świetny spektakl przygotowany przez czwórkę licealistów (wtedy; teraz właśnie rozjeżdżają się na studia) pod kierunkiem niezależnej reżyserki Joanny Troc. W tym skromnym przedstawieniu robią coś niesłychanego: w 20 minut opowiadają historią bieżeństwa tak, że wiele niezainteresowanych wcześniej tematem ludzi poczuło, że to coś niesłychanie ważnego i aktualnego. Od  początku do końca to opowieść prawdziwa, a nie taka sobie zabawa pasjonatów teatru, jak początkowo można by myśleć.

joanna_troc4

Spektakl „Bieżeńcy”. Fot. ze strony organizatorów

Nic dziwnego. Joanna Troc w wywiadzie udzielonym w ramach cyklu „Co nam zostało z bieżeństwa” opowiada o pracy teatralnej ekipy: Oni zaczynając pracę nad spektaklem prawie nic nie wiedzieli o bieżeństwie. Zajmowaliśmy się wyjaśnianiem, czym to bieżeństwo było. Im, ale też samej sobie. Generalnie o bieżeństwie nie mówi się w szkole, dla młodych ludzi ten temat to abstrakcja. (…) Najważniejszym momentem okazała się jednak premiera. Jeszcze podczas próby generalnej zdarzały się śmiechy i wygłupy, jak to między młodzieżą. Ale gdy po premierze ludzie wstali, zaczęli klaskać, większość miała łzy w oczach, oni zrozumieli, że mówią o czymś ważnym. Nie jest to jakaś tam historia; ona dotyka najgłębszych ludzkich emocji. To już nie przelewki…. To był moment, gdy cała grupa przeżyła bieżeństwo. Przewartościowała swoje myślenie na ten temat. Coś pękło, pojawiła się zupełnie nowa jakość. Mam wrażenie, że za każdym razem, gdy aktorzy wychodzą do ukłonów, czują tę ważność.

Oglądałam spektakl kilka razy. I zawsze tę prawdziwość i ważność czułam. To zaszczyt i ogromna przyjemność móc zaprezentować swoją książkę zaraz po spektaklu „Bieżeńcy”. Zwłaszcza, że jest to pierwsza prezentacja książki. Dziękuję.

Więcej o spotkaniu: https://www.facebook.com/events/297665920603690/

O spektaklu: https://www.facebook.com/events/1513266432273621/?active_tab=posts

Rozmowa z Joanną Troc: https://biezenstwo.pl/co-nam-zostalo-z-biezenstwa/joanna-troc-rezyserka-spektaklu-biezency-zrealizowanego-z-grupa-mlodziezy-w-muzeum-bialoruskim-w-hajnowce/ (Cykl rozmów „Bo nam zostało z bieżeństwa” powstał dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s