Ogłaszamy konkurs: „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”

Bieżeńcy

Bieżeńcy. Nasi przodkowie

Sto lat temu nasi przodkowie ruszyli w bieżeństwo. Rozjechali się po całym Imperium Rosyjskim, niektórzy dotarli aż pod chińską granicę. Tam zastała ich rewolucja. Pokonując przeszkody nie do pokonania wracali na swoją ziemię. Zaczynali nowe życie. Po latach mogliśmy się urodzić my, mieszkańcy Podlasia, Chełmszczyzny czy innych rejonów współczesnej Polski.

„Jestem, bo wrócili” – pod tym tytułem Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z portalem biezenstwo.pl ogłasza konkurs  dla potomków bieżeńców. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych oraz grupy do odkrywania własnej historii rodzinnej czasu I wojny światowej, tworzenia opowieści o niej oraz do dzielenia się nimi.

Chcemy w ten sposób zachęcić do odkrywania i dokumentowania własnych dziejów a przez to – do współtworzenia opowieści o historii naszego regionu i kraju. Zależy nam na przywróceniu pamięci o bieżeństwie 1915 – jednym z najważniejszych wydarzeń na ziemiach Podlasia i Chełmszczyzny czasów nowożytnych, które do niedawna nie istniało w oficjalnej historii Polski. Mamy tu konkretne plany – powstałe w trakcie konkursu prace staną się zalążkiem archiwum bieżeństwa, które zamierzamy stworzyć.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim poznać swoją rodzinną historię: porozmawiać z najbliższymi i dalszymi krewnymi lub sąsiadami, wysłuchać ich wspomnień , poszukać pamiątek, zdjęć, dokumentów, itp. Na podstawie zebranych materiałów należy stworzyć opowieść dotyczącą losów własnej rodziny z okresu bieżeństwa. Forma tej opowieści zależy od inwencji uczestników. Można: nakręcić film, napisać opowiadanie, esej, sztukę teatralną czy wiersz, zrobić prezentację zdjęć czy materiału zdjęciowo-tekstowego, namalować obraz czy cykl obrazów, stworzyć grę komputerową, wystawić przedstawienie, itp. I nie jest to lista skończona. Praca ma być ciekawa, spójna i zrozumiała. I oczywiście dotyczyć rodzinnej historii z okresu bieżeństwa.

Następnie – do dnia 15 lipca 2015 roku – należy swoją pracę wysłać na adres biezenstwo@cerkiew.pl lub osobiście złożyć w biurze Stowarzyszenia Orthnet

Wsparcie i pomoc

W maju i czerwcu uczestnicy konkursu będą mogli skorzystać z konsultacji ekspertów: historyków i znawców tematyki bieżeństwa, którzy będą doradzać, gdzie i jak szukać oraz dziennikarzy i specjalistów od multimediów, którzy podpowiedzą, jak ze zgromadzonego materiału zbudować ciekawą i rzetelną opowieść.

Udostępnimy także poradnik, jak prowadzić poszukiwania i jak stworzyć z zebranych materiałów opowieść.

Organizatorzy zapewnią również wsparcie techniczne – uczestnicy konkursu będą mogli skorzystać z komputera z oprogramowaniem do montażu audio i wideo w biurze Stowarzyszenia OrthNet (w Białymstoku); wyznaczone osoby będą im też służyły pomocą techniczną.

Szczegóły oraz poradnik pojawią się na stronie, którą wkrótce uruchomimy. Zachęcamy do śledzenia informacji na portalach: cerkiew.pl i bieżenstwo.pl

Kategorie

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Pojedyncze osoby oraz grupy – wspólne poszukiwania mogą być łatwiejsze, przyjemniejsze oraz bardziej owocne :).

Prace można składać w trzech kategoriach indywidualnych:

 • Najmłodsi: 0-16 lat
 • Młodzież: 16-26;
 • Dorośli – powyżej 26 lat.

Stworzyliśmy też kategorię grupowa – może to być rodzina, klasa, wieś, koło bractwa, gminne i powiatowe ośrodki kultury, itp; wtedy opowieść powinna dotyczyć historii grupy ludzi lub przodka jednego z członków grupy.

Nagrody

Na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają atrakcyjne nagrody. Ich ogólna pula na dziś wynosi blisko 15 tys. zł i mamy nadzieje, że wkrótce jeszcze znacząco wzrośnie. Aktualnie prowadzimy rozmowy z osobami i instytucjami, które finansowo lub rzeczowo chcą wesprzeć nasz konkurs. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: a.wasyluk@orthnet.org , tel. 788663133

Spis nagród w poszczególnych kategoriach podamy 15 maja.

Już dziś możemy zdradzić, że na pełnoletnich autorów najciekawszych prac czeka niezwykła nagroda – wyjazd do Rosji w poszukiwaniu tych, co zostali. Pod okiem naszych ekspertów będą mogli stworzyć opowieść dotyczącą ich losów.

50 uczestników konkursu weźmie też udział w warsztatowym spotkaniu (z ogniskiem i noclegiem) w Akademii Supraskiej, podczas którego będziemy rozmawiać o bieżeństwie oraz dzielić się doświadczeniem w poszukiwaniu rodzinnych historii i opowiadaniem o niej.

 

logo

 

logo1

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Ogłaszamy konkurs: „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”

 1. Natalia pisze:

  Świetna inicjatywa! Czy w konkursie mogą brać udział osoby niemające bieżeńców wśród przodków, ale chcące przekazać historie rodzin przyjaciół bądź znajomych?

  • anetaprymaka pisze:

   Tak, oczywiście. Trzeba tylko w pracy pokazać, dlaczego ta osoba albo historia, którą opowiadamy, są dla nas ważne.
   Poza tym – jeśli czyiś przodkowie nie wyjechali, można się też pokusić o opowiedzenie ich historii tu, w swoich wioskach. Co ich wtedy spotkało? Jak żyli, co ich spotkało?

 2. Tutejszy pisze:

  Wiem, że już po terminie konkursu ale nie mogę znaleźć tego poradnika poszukiwań. Chętnie zapoznam się bo ma swoją historię.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s